Korekcia odstávajúcich ušníc (otoplastika)
Odstávajúce ušnice sú pomerne častá vývojová chyba ušníc, ktorá je viditeľná už v detstve a v tomto období vie byť aj veľkým psychologickým problémom. Deti s týmto handicapom sú častým terčom posmechu, takže rodičia bežne vyhĺadajú konzultáciu u plastického chirurga. Pre úspech zákroku je veľmi dôležité, aby najmä dieťa cítilo potrebu korekcie svojich ušníc a bolo pripravené na obdobie rekonvalescencie, nie len rodičia. Zákrok sa odporúča vykonávať od 6 roku života a najmä v období pred zmenou kolektívu, práve z psychologického aspektu.
Korekcia ušníc sa vykonáva chirurgicky, zvyčajne ambulantne, v miestnom znecitlivení. Jazvy sú umiestnené na zadnej strane ušnice a tým pádom nenápadné. Podstata zákroku spočíva v modelácii chrupavky do žiadaného tvaru a pritiahnutia ušníc k hlave. Na sutúru kože sa používajú zvyčajne vstrebateľné stehy, ktoré netreba odstraňovať. Bezprostredne po zákroku sa na ušnice aplikuje kompresívna bandáž. Tá poskytuje dostatočný tlak na ušnice, aby zostali v žiadanom postavení v následnom období rekonvalescencie. Po 7-14 dňoch sa obvaz vymení za kompresívnu čelenku, ktorá sa neskôr ponecháva už len na noc.
Odporučenia: Pacient po zákroku odchádza do domáceho liečenia so zabandážovanými ušami. Prvý prevaz je zvyčajne o 7 dní. Kľudový režim sa odporúča u dospelých 1 mesiac, u aktívnych detí aj dlhšie.
ESTETICKÉ ZÁKROKY